Z důvodu dovolené je studio v Kolíně od 4. do 18. června uzavřené. Ze stejného důvodu je pak od 24. do 30. června uzavřené studio v Hradci Králové. Děkujeme za pochopení.

Jak na koupelnu: průvodce od A do Z

Stavba koupelny se může zdát jako časově, energeticky i finančně náročný proces. Nemusí to tak ale nutně být – při správné přípravě je vše výrazně jednodušší. V našem seriálu o koupelnách vám ukážeme triky, jak si celý proces maximálně ulehčit, a to od úvodního plánování až po dokončení a následnou údržbu. Tak se do toho pusťme!

Existuje celá řada situací, v nichž je třeba postavit novou koupelnu nebo přinejmenším zrekonstruovat tu původní. Kromě novostaveb je to obvykle ve starších bytech či domech, kde už koupelna působí omšelým dojmem, případně přestává sloužit svému účelu.

V některých domácnostech si situace žádá sáhnout k úpravě koupelny pro seniory či handicapované. Ve větších či mezigeneračních domech zase jedna koupelna nemusí stačit, a rozhodneme se tak přistavit další.

Kde začít? Sepište si požadavky a připravte rámcový návrh

Stejně jako u jakéhokoliv jiného projektu se výsledná kvalita koupelny nejvíce odvíjí od prvotního plánu. Vytvořit jej zabere chvilku a všechny další kroky vám to řádově zjednoduší. Otázky, které si musíme na začátku zodpovědět, zní:

 • Jak je/má být koupelna velká? Jaké mám k dispozici instalace, přívody, odtoky?
 • Jaký mám rozpočet?
 • Jaký je účel stavby/rekonstrukce koupelny a co by v ní rozhodně nemělo chybět?

Podrobnější popis věcí, které je dobré si na začátku ujasnit, najdete v našem článku 10 věcí, které zahrnout do rámcového plánu koupelny.

Vše začíná s metrem v ruce

Jedna z položek, které vám zásadně usnadní následné rozhodování i komunikaci s dodavatelem, je půdorys koupelny. Není třeba být technický kreslíř, stačí znát pár základních informací a ty do plánku zanést. Měli byste znát:

 • Přesné rozměry koupelny, včetně výšky stropu. Zaměřte se také na případné schody, výčnělky, výklenky nebo nerovnosti.
 • Rozmístění přípojek vody, odtoků, elektroinstalací a dalších možností koupelny. Pokud chcete na současném rozvržení něco měnit, není to obvykle nemožné, ale znát současný stav je nezbytné.

Pokud si s papírem nevěříte, existují k tomuto účelu i bezplatné online služby, případně se lze samozřejmě obrátit na profesionála. I u nás v Koupelnách Syrový nabízíme službu zaměření a vytvoření přesného půdorysu koupelny.

Kompletní praktický návod najdete v našem článku Jak na půdorys koupelny.

Finanční možnosti: stanovte si rozpočet

Cena za kompletní rekonstrukci koupelny se obvykle pohybuje někde mezi 200 tisíci a 700 tisíci korun. Je proto ideální si hned zkraje stanovit strop a na tom důsledně trvat v komunikaci s dodavatelem. Pokud žádný mít nebudete, tím spíše se někomu podaří vás přesvědčit k extra investicím.

Od čeho se cena odvíjí?

 • Zda si na přestavbu najmete profesionální řemeslníky: v takovém případě vás bude tato položka stát asi 50 % celkových nákladů
 • Zda je třeba zdemolovat původní koupelnu – řádově kolem 50 tisíc
 • Zda je třeba koupelnu zvětšit – řádově kolem 150 tisíc

S výše popsanými náklady je vždy nutné počítat a šetřit na nich by se vám ani nemuselo v budoucnu vyplatit. Významně ušetřit se naopak dá na materiálech. Cena vany začíná asi na 4 tisících, běžné jsou však i vany za desetinásobnou cenu. Rozdíl je v kvalitě, ale také v estetickém dojmu.

Výsledný rozpočet musí samozřejmě zahrnovat také další položky. Blíže je specifikujeme v článku Rozpočet koupelny: čím se řídit při jeho sestavování.

Co do plánů zahrnout? Buďte spíše střídmí

Než vyrazíte brouzdat po internetu, případně přímo do koupelnových studií, je dobré si ujasnit ještě jednu věc: co od koupelny vlastně očekáváte a k čemu by měla sloužit. Opět přikládáme několik návodných otázek, které vám mohou pomoci se lépe zorientovat:

 • Bude koupelna jediná v domě/bytě?
 • Bude součástí koupelny záchod, případě bidet?
 • Využiji vanu, nebo si vystačím se sprchovým koutem?
 • Umístím do koupelny spotřebiče (pračka), nebo se lépe vejdou jinam?
 • Plánuji zavést bezbariérový přístup?

Pokud je koupelen v domě či bytě více, lze být v plánování flexibilnější. Ne každá z nich bude nejspíše potřebovat svoji vanu. Limity pak určuje velikost. V malé koupelně budou jakékoli spotřebiče spíše překážet, a je tak snazší je umístit do jiné místnosti, třeba do kuchyně. Přemýšlet je potřeba také při volbě velikosti sprchového koutu a typu jeho otvírání.

Hygiena, ale i relax: kde se inspirovat

Chci se v koupelně jen rychle osprchovat a vyčistit si zuby, nebo si tam i odpočinout po všedním dni? Pokud to prostor umožňuje, je ideální uvažovat nad obojím. V koupelně trávíme až hodinu denně (u žen je to často více), necítit se v ní dobře na nás tak může mít neblahý vliv. Ještě než začneme smlouvat s dodavatelem, je dobré mít představu jak o funkční, tak i estetické stránce koupelny.

Základní zdroj inspirace v současnosti představují sociální sítě. Zadáte-li si do vyhledávání na Pinterestu například “koupelna inspirace”, získáte během několika (desítek) minut představu o tom, čím se vyznačují dnešní moderní koupelny. Úspěch by mělo přinést také vyhledání hashtagu #koupelna či #bathroom na Instagramu. Na TikToku vám pak stejné hashtagy vyhledají mimo jiné i videa rekonstrukcí či různé tipy, na co si dát pozor.

Nic samozřejmě nenahradí osobní zkušenost, pokud vám to tedy čas dovolí, doporučujeme zajet do showroomu a koupelnu si osahat. Získáte lepší představu o tom, jak který materiál reálně vypadá, jaký je na dotek, ale také co všechno se dá (nebo nedá) vměstnat do omezeného prostoru.

Tmavá, světlá, mramor i beton

První vizuální dojem z koupelny dělá obklad a dlažba. Je tedy více než žádoucí se nad jejich laděním zamyslet. Pokud máte koupelnu bez oken, mohla by být volba tmavého obkladu už příliš. Mít kromě sanity a vany bílé i veškeré obložení může zase působit fádním a mdlým dojmem. Naštěstí není nutné se pohybovat jen v odstínech šedé: vkusně se dá v moderních koupelnách pracovat třeba s modrou, zelenou nebo ozdobnými vzory.

Fantazii se meze nekladou ani při volbě materiálu. V interiérech koupelen se běžně používá imitace mědi, dřeva, mramoru či betonu. Obklady jsou obvykle nenáročné na údržbu, při rozhodování tak hraje roli především estetická preference.

Sprchový kout, nebo vana?

Je to otázka stará jako lidstvo samo. A jak už to tak u nich bývá, není jen jedna správná odpověď. Je třeba uvažovat jednak nad tím, zda by se vana vůbec vešla, jednak pak nad tím, zda by našla využití. I levná vana může být ztrátou peněz, pokud se každý jen sprchuje. Dopřát si po dlouhém dni horkou vanu je však zážitek k nezaplacení, a tak to určitě doporučujeme ke zvážení.

Jisté je, že vznosný interiér je možné vytvořit s vanou, se sprchou i s obojím. Myslete však na to, aby se v koupelně dalo stále pohybovat. To zásadně zlepší funkčnost i vizuální dojem z místnosti.

Další tipy, co vzít do úvahy

Věcí, které je třeba v plánování konkrétní podoby koupelny zohlednit, je mnoho. Níže v krátkosti několik našich tipů, nad čím je dobré se zamyslet, než vše nakoupíte a pustíte se do realizace:

 • Elektrický klozet ani bidet nepatří v našich končinách k běžné výbavě, přesto stojí jejich instalace za zvážení. Vyjde to na pár tisíc navíc a zpříjemníte si tím užívání koupelny na mnoho let.
 • Černá sanita a baterie jsou momentálním hitem na trhu a dojem z koupelny dokážou zásadně pozvednout. Zároveň je třeba myslet na to, že každá kapka vody je na nich vidět více, a vyžadují tak častější údržbu.
 • Zrcadlo většího rozměru místnost opticky zvětší. Není tedy od věci si na něj nechat prostor a koupelnovou skříňku umístit například pod umyvadlo.
 • Topná tyč ke koupelnovému radiátoru vám umožní rychlé usušení ručníků a koupelnových oděvů kdykoli mimo topnou sezónu a vaši koupelnu na počkání promění v malé domácí lázně.

Představu vám usnadní 3D vizualizace

Už víte, jak by vaše ideální koupelna měla vypadat, a nic vám nechybí k tomu začít s realizací. Tedy kromě jedné věci, a sice digitální vizualizace. Tu větší koupelnová studia běžně nabízejí. Jedná se o krátký a relativně nenáročný proces, který ale může být pro vaše finální rozhodnutí zlomový. Potřebovat k tomu budete již zmíněné: půdorys, rozpočet a alespoň přibližnou představu o obsahu koupelny.

U nás v Koupelnách Syrový vizualizaci nabízíme zdarma všem našim zákazníkům i těm, kdo se u nás rozhodnou pro budoucí nákup, případně realizaci. Ostatním ji zhotovíme za poplatek. Pokud si dopředu domluvíte konzultaci ve studiu, vytvoříme vizualizaci přímo spolu na místě, a to během dvou hodin. Půjde-li o online konzultaci, návrh vám pošleme do 48 hodin.

Vše je připraveno a hurá do práce

Jakmile jste s plánováním hotovi a vše jste pečlivě promysleli, je načase se pustit do stavebních prací. Budete nejspíš potřebovat řemeslníka nebo firmu, s nimiž se do rekonstrukce pustíte. Jak vybírat? Náhodná volba podle inzerátu není zrovna ideálním řešením. Při výběru byste měli zpozornět především v těchto případech:

 • K řemeslníkovi či firmě není možné dohledat žádné reference
 • Nabídnutá cena je podezřele nízká
 • Řemeslník nabízí služby bez závazné smlouvy o dílo
 • Řemeslník žádá celou platbu předem
 • Řemeslník má zvláštní požadavky či chce výrazně zasahovat do vámi navrženého plánu

Ideální je naopak jít co možná nejvíce na jistotu. Jak si tedy vybrat řemeslníka, kterému se nebudete bát práci svěřit? Možnosti jsou seřazeny od té optimální:

 • Řemeslníka osobně znám, mám s ním dobrou zkušenost z minulosti
 • Řemeslníka mi doporučil rodinný příslušník, kamarád, známý
 • Řemeslníka mi doporučil důvěryhodný člověk z oboru
 • Řemeslníka jsem si na základě hodnocení našel na některém z větších recenzních portálů

Další rady, na co si dát při rekonstrukci s řemeslníkem či stavební firmou pozor, najdete v našem článku Jak na výběr řemeslníka a na co si dát pozor.

Chcete mít jistotu? Nechte to na nás

Pokud jste se rozhodli nechat si koupelnu navrhnout přímo u nás, nebo to zvažujete, nejsnažším řešením je nechat na nás také práci. Nabízíme službu koupelny na klíč, v rámci níž koupelnu sami zrealizujeme. Všechny naše řemeslníky osobně známe a máme prověřené na mnoha zakázkách. Za veškeré případné komplikace samozřejmě ručíme smluvně i svým jménem. Pokud si tedy chcete usnadnit práci, stačí se s námi domluvit a my už se o vše postaráme.

Jde to i svépomocí

Relativně častá je také výstavba či rekonstrukce koupelny svépomocí, případně s pomocí rodinných příslušníků nebo známých. Tím odpadají dodatečné náklady na práci a riziko nespokojenosti s řemeslníky. Vyžaduje to naopak čas a určitou zručnost. Postup se tak hodí spíše pro ty, kdo už mají se stavebními pracemi a instalacemi určitou zkušenost a nenechají se rozhodit první komplikací (která se objeví zpravidla dříve, než si myslíte).

Schopnosti nutné k úspěšnému dokončení práce obnášejí pokládání dlažby, instalaci přívodů vody a odtoků, práci s elektřinou, instalaci sanity a baterií i montování nábytku. Taková rekonstrukce je vcelku komplexní projekt, nikdy ale není pozdě se něčemu přiučit.

Připravili jsme si pro vás Průvodce rekonstrukcí koupelny svépomocí.

Dostavbou koupelny to nekončí aneb jak na údržbu

Dojeli jste do cíle a vaše koupelna nyní stojí tam, kde měla, obsahuje všechny potřebné komponenty, světla svítí a voda teče proudem? Gratulujeme. Pokud chcete zajistit koupelně co nejdelší životnost a neopakovat za pár let celý proces znova, není radno usnout na vavřínech. Správná údržba kromě běžného úklidu, odstranění prachu a leštění povrchů zahrnuje:

 • Čištění obkladů a spár
 • Údržbu vodovodních baterií
 • Odstraňování vodního kamene
 • Odstraňování plísně hned v zárodku
 • Čištění špatně protékajících odpadů

Optimální je všechny problémy řešit prevencí, tedy maximálně šetrným užíváním a pravidelným mytím povrchů. Pokud však byť jen jednou za měsíc provedete důkladnou revizi veškeré sanity, spotřebičů a dalšího vybavení, věřte, že koupelna se vám za to odvděčí.

Doufáme, že vám článek pomohl. V případě jakýchkoliv dotazů či zájmu o naše služby vás moc rádi uvidíme v některém z našich showroomů, které najdete v Pardubicích, Kolíně a Hradci Králové. Rádi si s vámi také zavoláme a případně si domluvíme schůzku předem.

Vaše Koupelny Syrový ~