Průvodce rekonstrukcí koupelny svépomocí

Rekonstrukce koupelny je proces náročný na schopnosti i čas. My proto vždy doporučujeme najmout si na ni odborníky. Možná ale, že už máte vy sami nebo někdo z vašeho okolí se stavebními pracemi zkušenosti, případně jde o jednodušší rekonstrukci, a tak se rozhodnete pro realizaci svépomocí. V článku z naší série Jak na koupelnu: průvodce od A do Z vám ukážeme na co nezapomenout a na co si dát pozor.

Proč volit rekonstrukci svépomocí?

Pokud uvažujete o realizaci nové koupelny vlastníma rukama, nejspíš to má některý z těchto důvodů:

 • Úspora peněz. Odpadají náklady na kvalifikovanou práci.
 • Seberealizace. Jste nadšení kutilové, práce rukama vás baví, nejspíš už máte nějaké zkušenosti z podobných projektů.
 • Více kontroly nad procesem. Pokud se do realizace pustíte sami, máte v průběhu prostor pro změnu plánů, aniž by tím rostly finanční náklady na práci.

Zjevná jsou ale i úskalí, kterých je v tomto případě celá řada. Mimo jiné:

 • Časová investice. Ušetříte sice finanční obnos, na práci ale padne přinejmenším několik volných víkendů.
 • Potřeba dovedností a zkušeností. Některé činnosti obnášejí trochu cviku, u instalace potrubí, elektrických rozvodů nebo podlahového topení už si pak nevystačíte bez velmi pokročilých znalostí a schopností. Pouštět se do toho bez nich může být nebezpečné, a navíc stát v budoucnu peníze navíc za opravy.
 • Žádná záruka. Pokud se vám něco porouchá, zodpovědnost ponesete vy sám.

Kolik ušetřím?

Jak píšeme v našem článku o realizaci s řemeslníkem či stavební firmou, náklady na práci obvykle tvoří 50–70 % celkové ceny rekonstrukce. Pokud jste si tedy koupili koupelnu za 100 000 Kč, práce bude obvykle stát mezi 100 000 Kč a 200 000 Kč. Tato část nákladů vám při realizaci svépomocí teoreticky odpadá.

To je ale velmi zjednodušené. Je nutné počítat s investicí časovou a potenciálními dodatečnými náklady v případě komplikací. Ty jsou při rekonstrukci většího rozsahu spíše pravidlem než výjimkou.

Zadarmo nejsou ani nástroje a nářadí, které budete při rekonstrukci používat. Bude třeba si obstarat měřící, instalatérské i obkladačské nástroje. Zkušený kutil má nejspíš většinu z nich po ruce, u ostatních může ale jít o významnou investici v řádu i desítek tisíc.

Co realizace svépomocí obnáší?

Rekonstrukce koupelny je sofistikovaný proces o mnoha krocích. Pokud se do ní chystáte pustit na vlastní pěst, určitě se s někým poraďte, a to i pokud sami máte již nějaké zkušenosti.

Čekat vás může 🔧

Prohlídka a posouzení stávající situace, ověření potřeby stavebního povolení, vytvoření plánu a časového harmonogramu, demontáž stávajícího vybavení a obkladů, vyrovnání stěn a podlah, zesílení konstrukce pro těžší prvky (např. rohová vana), instalace tepelné izolace, instalace nových potrubí a elektrických rozvodů, instalace ventilačního zařízení, hydroizolace stěn a podlahy, montáž voděodolného sádrokartonu či jiného podkladového materiálu, instalace podlahového vytápění, obložení podlahy a stěn, instalace sanitárního zařízení, instalace nábytku, instalace silikonových spár a tmelů, instalace osvětlení, vymalování, úklidové práce, důkladná kontrola funkčnosti.

Pozn.: Uvedený výčet je pouze orientační a neměl by v této podobě sloužit jako návod pro vaši konkrétní rekonstrukci.

Čemu se nevyhnete 🔨

Ani ta nejjednodušší rekonstrukce se neobejde bez vybourání původní koupelny (v případě, že nezačínám od píky), vyrovnání stěn a podlahy, hydroizolace, obložení stěn a podlahy, instalace nového zařízení a dokončovacích prací (vymalování, úklid).

Ke zvážení 💡

Potřeba dalších prací závisí na konkrétní realizaci.

 • Zesílení konstrukce je nezbytné, pokud plánujete umístit masivní prvky, jako jsou skleněné sprchové dveře či volně stojící kamenná vana.
 • Tepelná izolace najde uplatnění v koupelnách s venkovními stěnami.
 • Nové potrubí a elektrické rozvody budou třeba v případě, kdy se mění prostorová organizace koupelny.
 • Ventilační zařízení je nutné instalovat především v koupelnách bez okna a v případě zvýšené vlhkosti.
 • Sádrokarton řeší problémy s nerovnými stěnami, stejně jako s hydroizolací a zvukovou izolací.
 • Podlahové vytápění je pak čistě záležitostí individuální preference, lépe se hodí v chladných prostorách.

I jednodušší realizace svépomocí tak nejspíš zabere několik týdnů. Pokud máte méně zkušeností a čas pracovat pouze o víkendech, případně večerech, je nutné počítat i s několika měsíci. Po tuto dobu nebude možné koupelnu plně využívat. I to je nutné před začátkem procesu zvážit. Realizace s profesionály přitom běžně trvá 1–3 týdny, naše realizace pak bývají hotové do 10 dnů.

Na co si dát při realizaci obzvlášť pozor?

Při rekonstrukci svépomocí je třeba zvláštní obezřetnosti v těchto oblastech:

 • Bezpečnost. Ta by měla být na prvním místě za každých okolností. Možným zraněním nejsnáze předejdete používáním ochranného oděvu, především brýlí, rukavic, helmy, pevné obuvi a v některých případech respirátoru. Nepouštějte se do práce s elektřinou a vodou, pokud k tomu nejste patřičně vyškoleni.
 • Plánování. Špatný plán může vést ke komplikacím a v důsledku ke zvýšení nákladů na rekonstrukci.
 • Legální stránka věci. Sem spadá především dodržení stavebních předpisů a stavební povolení. To může být třeba v případech, kdy se mění půdorys či nosné konstrukce.
 • Materiály. Nekvalitní levné materiály jsou prakticky zárukou rychlého opotřebení, a tedy brzké nutnosti výměny.
 • Špatné provedení. Pokud nemáte s rekonstrukcemi předchozí zkušenosti, snadno se dopustíte:
  • Špatného utěsnění instalací a potrubí. To může způsobit úniky vody a v důsledku být ohrožením pro celou budovu.
  • Nedostatečné hydroizolace. Vaše koupelna pak bude vlhkostí doslova prostoupena.
  • Nesprávné manipulace s materiály. Jejich poškození povede ke ztrátě záruky a potížemi s funkčností.

  Nedostatečná zkušenost a nedbalost může představovat ohrožení pro budoucí koupelnu, celou budovu, ale i život toho, kdo práce provádí (především pak práce s elektřinou a plynem). Obraťte se raději na někoho, kdo má potřebnou odbornost. Pamatujte, že realizací svépomocí ztrácíte záruku na koupelnu.

  Modelové příklady z praxe 🧑‍🔧

  Jiří se rozhodne pro rekonstrukci svépomocí a bez problémů si poradí s vybouráním staré koupelny. Při instalaci nových vodovodních potrubí ale zjistí, že nové rozvržení koupelny vyžaduje přemístění potrubí o několik metrů. Musí přitom správně napájet novou vanu, sprchu, umyvadlo a WC. Zároveň by nemělo ohrožovat strukturu domu ani zakrývat přístup k elektrickým kabelům a topení.

  Ačkoli se Jiří snaží problém vyřešit sám, nakonec si raději najme odborníka na vodovodní instalace. Kvůli nedostatečné přípravě tak celý projekt rekonstrukce stojí více a trvá déle, než předpokládal.


  Anna a Tomáš se rozhodli renovovat svou koupelnu. Mají pečlivě vypracovaný plán, který zahrnuje instalaci nového sprchového koutu, umyvadla a WC. Vybrány mají také nové obklady. Právě při jejich instalaci ale narazí na problém. Zjistí totiž, že stěny jsou mírně zkosené; jde o starší dům. Jelikož si toho včas nevšimli, vzhled koupelny teď působí dosti chaotickým dojmem.

  Situaci se pokoušejí napravit, s každou další snahou je ale více zřejmé, že je potřeba kompletně vyrovnat stěny a podlahu. V tomto bodě se rozhodnou najmout odborníka. To znamená další náklady a také prodloužení času realizace projektu.

  Při realizaci svépomocí narazíme na složitosti ve vodě, v rovinnosti, v technologickém postupu, v kvalitě obkladačských prací, ve výsledném vzhledu. Není to zkrátka žádná legrace.

  Matouš Syrovýmajitel firmy Koupelny Syrový

  Chcete mít jistotu? Pojďte do toho s námi

  Pokud jste se rozhodli koupit koupelnu od nás, nabízíme vám službu realizace koupelny na klíč. Kromě koncepční koupelny a designového zařízení a nábytku získáte také jistotu, že vše proběhne podle plánu. Své řemeslníky dobře známe a ručíme za ně jak smluvně, tak svým jménem. Realizace nám obvykle trvá 7–10 dní.

  Vy si tedy jen vyberete a zbytek už je na nás. Po celou dobu procesu budete komunikovat s jedním člověkem. Ten je tu od toho, aby vaše přání a pochybnosti vyřešil k vaší spokojenosti.

  Můžete si s námi domluvit schůzku, kde s vámi probereme co a jak a vysvětlíme nejasnosti. Pokud už máte o nové koupelně hrubou představu, připravte si i rozpočet a plánek koupelny. S těmito znalostmi budeme schopni společně připravit i 3D vizualizaci vaší vysněné koupelny.

  Přejeme vám při realizaci hodně štěstí!

  Celým procesem plánování a realizace koupelny vás provede náš seriál Jak na koupelnu: průvodce od A do Z.