Z důvodu dovolené je studio v Kolíně od 4. do 18. června uzavřené. Ze stejného důvodu je pak od 24. do 30. června uzavřené studio v Hradci Králové. Děkujeme za pochopení.

Jak na půdorys koupelny

První, co byste si hned po rámcovém plánu koupelny měli připravit, je kvalitní půdorys. Bez znalosti přesných rozměrů koupelny a rozmístění instalací není možné udělat vizualizaci, natož začít nakupovat vybavení. V rámci našeho seriálu Jak na koupelnu: průvodce od A do Z vám ukážeme, jak si půdorys jednoduše sami připravíte, a to bez jakýchkoli pokročilých technických znalostí.

K čemu půdorys?

Znalost přesných prostorových dispozic vaší koupelny vám umožní dvě základní věci:

 • Budete vědět, co si do koupelny můžete koupit (a co už nikoliv)
 • Budete vědět, kam to v daném prostoru lze umístit

To první závisí na rozměrech koupelny, to druhé pak na rozmístění instalací, elektrických přípojek a odtoků.

Právě na půdorysu bude stát a padat vaše komunikace s prodejcem, ale také s řemeslníky. Jde o takovou kapesní verzi vaší koupelny, díky které ji budete moci přesně popsat i mimo zdi vašeho domova.

Jak na věc

Při tvorbě půdorysu koupelny je třeba dodržet jednoduchý základní postup. Zvládne to každý a nezabere to více než hodinku.

1. Změřte rozměry. V běžné domácnosti k tomu bohatě postačí svinovací metr. Začněte od jedné stěny a pokračujte dále po směru či proti směru hodinových ručiček. Vše, co zjistíte, si zaznamenávejte na papír.

 • Změřte délky stěn koupelny, a to včetně výšky stropu.
 • Zaměřte také případné výčnělky, výklenky, nerovnosti nebo schody. To je pro reprezentativní půdorys zcela klíčové, a přitom často opomíjené.
 • Zaneste další důležité prvky, tedy především okna a dveře, opět včetně přesných rozměrů.
 • Pokud je to možné, započítejte tloušťku obkladů a dlažby, případně pak i stěn.
 • Dvakrát měř, jednou řež. Jakmile budete mít hotovo, proveďte celé měření ještě jednou, ať máte jistotu, že jste se nikde nepřepsali.

2. Zaměřte instalace. Zjistěte umístění přívodů vody, odtoků, elektroinstalací a dalších důležitých prvků koupelny. Mít přesný přehled o současném stavu je nezbytné, i pokud plánujete změny v rozložení.

 • Identifikujte existující přípojky. Zjistěte, kde se nacházejí stávající vodovodní přípojky, odtoky, elektroinstalace a další případné instalace. Můžete se podívat na vodovodní a kanalizační rozvody ve vaší koupelně nebo případně požádat o informace o umístění přípojek stavebního správce.
 • S pomocí metru zaznamenejte přesné vzdálenosti instalací od stěn, podlahy nebo jiných referenčních bodů.
 • Zaměřte také rozměry samotných přípojek, případně i jak hluboko ve stěně či podlaze se nacházejí.

3. Nakreslete půdorys. Pro mnohé ta nejvíce strašidelná část, ale nebojte, nic to není. Pokud si věříte spíše na kreslení, použijte tužku a pravítko, pokud jste techničtější typ, můžete využít příslušný software či online plánovač. Pro ruční zákres nejlépe poslouží čtverečkovaný papír, vhodným měřítkem může být 1:20, tedy 1 cm na papíře odpovídá 20 cm ve skutečnosti.

 • Zakreslete stěny, dveře, okna a další významné prvky. Všechny rozměry včetně délek, šířek a výšek by měly být znázorněny co nejpřesněji.
 • Označte instalace, tedy umístění přívodů vody, odtoků, elektroinstalací a dalších prvků koupelny.
 • Pokud plánujete provádět změny nebo přidat nové prvky, identifikujte na nákresu příslušná místa.
 • Přidat můžete rozmístění a rozměry vybavení jako je vana, umyvadlo či toaleta, a to v případě, že je v koupelně plánujete takto nechat, nebo máte-li už jasnou představu o jejich velikosti a budoucím umístění
 • Zkontrolujte nákres. Porovnejte váš výtvor s realitou a ujistěte se, že jste nezapomněli na nic, co je ve vaší koupelně podstatné.

Plánek budoucí koupelny: na co si dát pozor

Pokud chcete do půdorysu zakreslit i to, jak by měla vypadat vaše ideální vysněná koupelna, není to určitě na škodu. Můžete si nechat jeden čistý půdorys a jeden, který reprezentuje vaše představy. V takovém případě si dejte pozor na níže uvedené body. Jsou to jedny z prvních připomínek, kterým byste po ukázání půdorysu jinak čelili ve studiu.

 • Funkčnost a pohyb. Snažte se o uspořádání koupelny tak, aby byla funkční a umožňovala pohodlný pohyb. Ujistěte se, že mezi prvky, jako jsou vana, sprchový kout, umyvadlo a toaleta, je dostatek prostoru.
 • Zóny vlhkosti. V koupelně jsou některé oblasti náchylné k vlhkosti. Jde především o okolí sprchového koutu, dále pak vany či umyvadla. Přehledné vymezení těchto zón umožní správně umístit odtoky a vybrat například vodotěsné obklady. To pomůže minimalizovat riziko poškození materiálů a zajistí dlouhodobou trvanlivost koupelny. Umyvadlo a vana by se ideálně neměly nacházet v bezprostřední blízkosti sprchy, aby daná zóna nebyla vlhkostně přetížená.
 • Bezbariérový přístup. Pokud plánujete bezbariérový přístup do koupelny, zohledněte to při tvorbě půdorysu. Ujistěte se, že jsou dodrženy příslušné standardy a dostatek prostoru je vyhrazen pro pohyb osob se zdravotním omezením.
 • Estetika a styl. Při tvorbě půdorysu můžete také zvážit umístění osvětlení, zrcadel a dalších prvků, které budou mít vliv na výsledný dojem z interiéru.

Náš tip: Pomozte si online plánovači

Ruční nákres vám ve studiu bohatě postačí. Pokud ale chcete, aby byl půdorys naprosto přesný, můžete si zkusit pomoci některým z online plánovačů domova, jako je Planner 5D, RoomSketcher, Homestyler nebo Coohom. Už v bezplatné verzi máte obvykle přístup k realistickému 2D i 3D plánovači. Pokud si princip jejich fungování trochu osvojíte, může to být i zábava. Pomůže vám to navíc lépe si novou koupelnu představit a třeba i naberete trochu inspirace.

Přejeme vám při tvorbě půdorysu i samotné rekonstrukci mnoho zdaru.

Celým procesem nejen plánování, ale také realizace koupelny, vás provede náš seriál Jak na koupelnu: průvodce od A do Z.