Jak udržovat vodovodní baterie?

 

Moderní koupelnové baterie a sprchy se vyrábí z velmi různorodých materiálů, aby vyhověly požadavkům na design i funkčnost. Pojďme se podívat, jak k nim při čištění přistupovat, aby vám vydržely dlouho krásné a bez poškození.

Pravidlo 1 – pozor na kyseliny a chlor

Čisticí prostředky na bázi kyseliny sodné, mravenčí nebo octové mohou stejně jako chlorová bělidla poškodit povrchy a výrazně tak zkrátit životnost nové baterie. Když se řekne kyselina, myslíme tím i ocet, který se v domácnostech někdy používá na odstranění menších nánosů vodního kamene. Místo něj zvolte raději přípravek určený pro očistu konkrétního materiálu, z kterého je vaše baterie vyrobená.

Pravidlo 2 – žádné abrazivní prostředky

Přistupujte k bateriím jemně – abrazivní čisticí prostředky a pomůcky, jako drsné houby nebo utěrky z mikrovlákna mohou nadělat víc škody než užitku. Proto se při nákupu s prodejcem vždy poraďte, jak postupovat, abyste si povrch nepoškodili.

Pravidlo 3 – na barevné baterie jen mýdlo

U barevných baterií, například černých, zlatých nebo bílých, na rozdíl od klasických chromovaných materiálů nepoužíváme přípravky na chemické bázi. Zabráníme tím reakci mezi prostředkem a vrstvou barvy, která by mohla vést k jejímu odloupnutí. I u chromových baterií ale důsledně dodržujeme předepsané dávkování a dobu působení čistících prostředků.

Pravidlo 4 – nepoužívejte páru ani sprej

Vysoké teploty by mohly baterii poškodit, proto se vyhněte použití parních čističů. Aerosol by se zase mohl dostat do otvorů a mezer, odkud se nedá snadno vypláchnout, proto při čištění sprejem nikdy nestříkejte přímo na baterie, ale na houbičku, kterou je čistíte.

Pravidlo 5 – vodní kámen zkroťte včas

Vodní kámen se vám bude snáz odstraňovat průběžně, než když mu dáte čas, aby vytvořil souvislé vrstvy. Ty mohou baterii mechanicky poškodit – pokud už k poškození dojde, nechte součástku vyměnit, dřív než poničí další.

Pravidlo 6 – pozor na kosmetiku a agresivní výpary

Také zbytky kosmetických produktů, např. tekutých mýdel, šamponů a sprchových gelů, nedělají bateriím dobře. Proto je pečlivě odstraňte vodou. Nikdy neskladujte těkavé čisticí prostředky nebo chemikálie např. ve skříňce pod umyvadlem, i jejich výpary mohou povrchy naleptat.

 

Na poškození vzniklá nesprávným ošetřováním se nevztahuje záruka, proto nikdy nemíchejte čisticí prostředky mezi sebou a používejte jen doporučené přípravky. Pokud si nejste jistí, jak se o svou baterii starat, ozvěte se nám a společně to vyřešíme.