10 věcí, které zahrnout do rámcového plánu koupelny

Cesta k vysněnému prostoru pro relaxaci a očistu je plná nelehkých rozhodnutí - ať už renovujete stávající koupelnu nebo stavíte zbrusu novou. Náš článek ze série Jak na koupelnu: průvodce od A do Z vás provede procesem plánování koupelny v 10 krocích. Na jeho konci byste měli mít přehledný soupis všeho podstatného. S tím se pak můžete vydat do studia, kde svoji představu zkonzultujete s odborníky.

1. Proč stavím novou koupelnu?

Než se do toho pustíte, měli byste mít jasno, proč koupelnu vlastně stavíte. Anebo lépe, co od ní očekáváte. To je stejně podstatné u nové koupelny jako u rekonstrukce staré. Přinášíme několik tipů, nad čím se zamyslet.

  • Zlepšení funkčnosti. I pouhá náhrada zastaralého vybavení může být možností se zamyslet, zda současná koupelna dobře slouží svému účelu. Možná by se hodilo druhé umyvadlo, přidat ke sprše i vanu nebo extra úložný prostor.
  • Estetický dojem. Trendy se mění a vkus také. Třeba by zážitek z vaší ranní hygieny či večerní koupele zvýšilo barevné obložení nebo černá sanita. Fantazii se meze nekladou a od konzervativní bílé se to cenově nijak zvlášť neliší.
  • Více prostoru. Rozrostla se vám rodina a na čištění zubů se stojí fronta, ale na daném prostoru toho už moc nevymyslíte? Rozšíření koupelny sice není zadarmo, ale výsledné pohodlí za to stojí.
  • Bezbariérový přístup. Abyste usnadnili užívání koupelny členům rodiny s omezenou mobilitou, můžete přidat bezpečnostní madla, sprchové křeslo nebo zvýšenou toaletu.
  • Energetická efektivita. Jak všichni víme, energie nejsou zadarmo. Určitě se vyplatí zvážit instalaci nízkoobjemové toalety, úsporné sprchy nebo LED osvětlení.
  • Zvýšení hodnoty nemovitosti. Pokud dům či byt rekonstruujete pro komerční účely, nebo ho zkrátka chcete v budoucnu prodat, investice do kvalitní koupelny vám jej zhodnotí.

2. Půdorys, půdorys, půdorys

Bez půdorysu, a to ideálně s přesnými rozměry a možnostmi prostoru, se daleko neposunete. Požádají vás o něj v každém studiu.

Uvidíte tak černé na bílém, co si do koupelny můžete dovolit umístit i jaké rozvržení dává největší smysl. Snáze si také spočítáte plochu obložení a budete si moci stanovit realistický rozpočet projektu.

Na vytvoření půdorysu nemusíte být technický kreslíř, zvládnete to hravě za chvíli. Jak na to a co nevynechat se dozvíte v našem návodu.

3. Přívody, odpady a ventilace

Zjistit přesnou polohu přívodů vody a odpadů je nezbytný krok pro jakoukoli práci na koupelně. Dá vám to jasnou představu o tom, kam můžete reálně umístit toaletu, umyvadlo nebo sprchu, případně pak pračku či jiné spotřebiče.

Změna umístění přívodů, odpadů či elektroinstalací je možná, v některých případech jde dokonce o tu nejjednodušší a nejlevnější možnost. Je však potřeba dát pozor na možné problémy, jako jsou zácpy či úniky v potrubí, a také dbát platných stavebních předpisů.

Myslete také na ventilaci. Ta je nezbytná pro odvod vlhkosti z koupelny, a tím pádem pomáhá předcházet plísni a hnilobě. Pokud je její stávající řešení nedostatečné, jeho vylepšení by rozhodně mělo být součástí rekonstrukce.

4. Vytvořte si rozpočet

Potřebný rozpočet se bude výrazně lišit podle účelu a rozsahu rekonstrukce. Bude pravděpodobně trochu vyšší, než předpokládáte, a často tak bude třeba slevit z nároků. Není to ale pravidlo.

Extra položkou na účtu bude demolice stávající koupelny, stejně tak její rozšíření. Je třeba se zamyslet nad prioritami a také nad cenovou hladinou vybavení. Asi 50 % celkové ceny rekonstrukce bude tvořit práce řemeslníků, ušetřit se tak dá i rekonstrukcí svépomocí.

Co všechno rozpočet zahrnuje, a tedy i jak si správně nastavit finanční strop, se dozvíte v našem manuálu. Naznačujeme v něm také, s jakými cenami u jednotlivých položek zhruba počítat a v jakých mantinelech se stavba či rekonstrukce koupelny obvykle pohybuje.

5. Osvětlení: abyste na sebe viděli

V koupelně provádíme činnosti, u nichž jsou dostatek světla, ale i správný úhel dopadu naprostou nezbytností. Řešení osvětlení by tak mělo být jednou z top priorit.

Pokud máte v koupelně okno, můžete využití přirozeného světla maximalizovat umístěním zrcadla právě proti němu. Sprcha může být blízko okna, pokud máte dobré stínění, naopak toaletu je dobré umístit na opačnou stranu místnosti.

Bez umělého osvětlení si ale tak jako tak nevystačíte. Kromě světel samotných vám místnost pomůže rozzářit a opticky zvětšit velké zrcadlo, které seženete i s podsvíceným rámem. Případně volte světlo nad zrcadlem, ne však příliš vysoko.

Rozhodně není od věci zvážit osvětlení sprchového koutu, ale také všech dalších ploch, které mohou být mokré a kluzké. Minimalizujete tím riziko zranění. Konkrétně u sprchy je nutné hlídat voděodolnost osvětlení.

Obezřetnosti je třeba také při výběru typu světla. Jasné bílé světlo prostor oživí a dodá mu moderní vzhled, zatímco teplé světlo vytvoří relaxační atmosféru. Vyplatí se také myslet na energetickou účinnost použitého osvětlení.

6. Vybavení: méně je více

Co všechno do nové koupelny zahrnout? Toto rozhodnutí bude mít vliv na funkčnost, pohodlí, vzhled a logicky také cenu výsledné koupelny.

Rekonstrukce je skvělou příležitostí odstranit z koupelny velkou starou vanu, kterou nikdo nepoužívá, nebo naopak vanu koupit, pokud vám horké koupele chybí. Máte-li v domácnosti malé děti, možná by se hodilo snížené umyvadlo nebo toaleta.

Že nepotřebujete elektrický klozet, případně bidet? Možná je to proto, že jste to ještě nezkusili. Jde o relativně zanedbatelnou extra investici, která se vám v následujících letech bohatě vrátí na komfortu z užívání.

Dalším dilematem jsou pak spotřebiče, obvykle pračka či sušička. Ve velké koupelně tím obvykle nic nezkazíte, v malé může nastat potíž s prostorem. Pokud jste v koupelně rádi a využíváte ji i jako prostor pro relax, doporučujeme zvážit umístění spotřebičů do jiné místnosti.

Podobu výsledného vybavení určí i váš vkus. V kurzu je černá, matné odstíny i kulaté tvary. Nezapomínejte na to, že jde o místo, kam chodíte každý den a rádi byste si tento čas zpříjemnili.

7. Skladovací prostor: předejděte nepořádku i frustraci

Dobře víme, že skladování věcí v koupelně může být pořádný oříšek. Přesto tento prvek mnozí i nadále podceňují.

Zatímco umístění extra skříně může (ale nutně nemusí) působit rušivě, podumyvadlová skříňka nezklame (téměř) nikdy. Nezabírá extra místo k pohybu, a pokud například kombinuje šuplíky a niky, určitě se nemusíte bát o nedostatek skladovacího prostoru.

U sprchy či vany budou lépe než improvizované poličky určitě působit vestavěné niky. Na usušení ručníků je pak skvělý vhodně umístěný topný žebřík.

8. Bezpečnost až na prvním místě

Úrazy v koupelně jsou častější, než bychom si mohli myslet. Není přitom nutné se dopouštět ničeho divokého, bohatě stačí třeba špatné došplánutí ven z vany.

Vyrovnat se s kluzkostí nejlépe pomůže protiskluzová podlaha, případně alespoň koberec. Vstup i výstup do sprchy či vany významně usnadní bezpečnostní úchyty či madla, starším lidem pomůže také, pokud nebude sprcha mít vysoký okraj. Nečekanému podklouznutí pomůže i správné osvětlení. Samozřejmostí pro rychlejší vysychání povrchů by měla být ventilace.

Aby nedošlo k popáleninám, vyplatí se investovat do zařízení s přesnou nastavitelností teploty vody.

9. Údržba: udělejte si to jednodušší

Jak si mohu koupelnu zařídit, abych měl pak už jen veget? Na místě, kde se koncentruje velké množství vody a nečistot, to bohužel úplně bez práce nebude nikdy.

Některá opatření však mohou výrazně pomoci. V první řadě je to výběr materiálů, které jsou odolné vůči vodě, plísním a skvrnám. Čím méně spárů, tím lépe, nejlepší volbou je tak velkoformátový obklad.

Kvalitní baterie a hlavice budou odolnější vůči únikům vody. Nejlépe se čistí klasické chromové baterie, na černých je každá kapka vody jednoduše vidět.

Pro případné opravy je dobré, aby bylo veškeré vodovodní potrubí snadno přístupné. Chaosu v koupelně pomůže předcházet také dostatek správně umístěného úložného prostoru.

10. Estetika: váš domov, váš hrad

Kdo má doma stále panelákovou koupelnu ze 70. let a byl někdy na návštěvě třeba v novém domě kamarádů, pravděpodobně zaregistroval rozdíl. Ano, na vzhledu záleží. A to, že i nudné věci si lze zpříjemnit, není jen fráze.

Koupelny, stejně jako třeba móda, podléhají trendům. Při nákupu oblečení lze však zvolit některé nadčasové kousky a u koupelny je tomu stejně. I zde platí, že méně je více: minimalistický design je v kurzu teď, ale nikoho určitě nepohorší ani za 10 nebo 20 let.

Hodně se v těchto dnech nosí černá, ale tradiční bílá či v případě baterií chrom jsou rovněž sázkou na jistotu. Odstíny šedé či jemné nádechy základních barev budou lepší než výrazné barvy pastelové. Z materiálů bude nadčasově působit imitace dřeva či kamene, dobře vypadá i imitace betonu nebo mramoru.

Více než u čehokoliv jiného zde záleží na jedinečném osobním vkusu. Je dobré mít před cestou do studia alespoň rámcovou představu o celkovém stylu koupelny; ujasnit si, zda jsem spíše konzervativní či rád experimentuji, a jaké barevné odstíny ve mně vyvolávají příjemné pocity.

Celým procesem nejen plánování, ale také realizace koupelny, vás provede náš seriál Jak na koupelnu: průvodce od A do Z.