Z důvodu dovolené je studio v Kolíně od 4. do 18. června uzavřené. Ze stejného důvodu je pak od 24. do 30. června uzavřené studio v Hradci Králové. Děkujeme za pochopení.

Rozpočet koupelny: čím se řídit při jeho sestavování

Nejvíce dotazů na našich pobočkách se týká rozpočtu potřebného pro novou koupelnu. Jde o to nejvíce ožehavé téma, a není divu. Právě výsledná cena obvykle rozhodne o tom, zda rekonstrukci udělat podle svých představ, nebo se značným množstvím kompromisů. Pokud se ve výdajích souvisejících s rekonstrukcí koupelny potřebujete trochu zorientovat, připravili jsme pro vás průvodce, a to v rámci našeho seriálu Jak na koupelnu: průvodce od A do Z.

V článku vám přiblížíme:

  • Proč je dobré si finanční hranici stanovit ještě dříve, než se pustíme do výběru
  • Jaké hlavní a doplňkové položky v rozpočtu zohlednit
  • V jakých mantinelech se rekonstrukce obvykle pohybuje a čím se dá cena snížit

Stanovte si hranici

S koupí nové koupelny je to jako s koupí nového auta. O top modelech si většina z nás může nechat jen zdát, ale už ty nejlevnější obvykle splní většinu našich požadavků. Rozdíl tvoří kvalita, funkčnost, ale také design nebo značka. Existuje mnoho různých možností a vždy narazíte na levnější a dražší alternativy.

Pokud máte koupelnu menší, samotné vybavení vás může stát
do 150 000 Kč, a to bez zásadních kompromisů na kvalitě nebo designu. U hlavní koupelny ve větším domě je třeba počítat s alespoň 250 000 Kč, patříte-li mezi náročnější, pak o něco více. Při realizaci s ověřenou stavební firmou pak zaplatíte ke trojnásobku ceny samotného vybavení.

Jinými slovy: až půjdete do studia, mějte na paměti, že funkční a hezkou koupelnu lze koupit vcelku levně. A každý kvalifikovaný obchodník by měl být schopen se vašemu rozpočtu bez problému přizpůsobit.

Jasně si stanovit hranici svých finančních možností vám ušetří mnoho přemýšlení a stresu během celého procesu. Nikdo z nás nemá nafukovací peněženku a máloco bolí více než neplánované výdaje navíc. V další části vám ukážeme, s čím je v rozpočtu nutné počítat a na čem se dá šetřit.

Z čeho se rozpočet skládá

Pro představu, kolik by stála rekonstrukce při zahrnutí všeho podstatného, je třeba znát průběh celého procesu. Poté je možné začít finanční plán usměrňovat k vyhrazené částce. Níže uvádíme výčet položek i s orientačními cenami a možnými úskalími.

1. Zaměření. Pokud se rozhodnete nechat si půdorys vytvořit kvalifikovanou firmou, bude vás to stát asi 5 000 Kč. Zaměření se vyplatí nepodcenit; může vést k nákupu vybavení, které se do daného prostoru nevejde. Relativně častý je také špatný výpočet povrchu pro obložení dlaždicemi, a tím pádem i koupě nesprávného množství.

2. Materiál. Samotné fyzické vybavení koupelny je v rozpočtu jednou z mála položek, kterým se nelze vyhnout. Zahrnuje v sobě obklady, dlažbu, sanitární vybavení, baterie, sprchové kabiny, vany, umyvadla, skříňky a další potřebné materiály pro koupelnu. O jejich materiálů rozhoduje mimo jiné:

  • Kvalita. Keramické obklady a dlažby s vysokou odolností a esteticky hodnotným provedením jsou obvykle dražší než jejich levnější alternativy.
  • Značka. Materiály od zavedených značek a výrobců s dobrou pověstí mají obvykle vyšší cenu. Neplatí přitom, že výrobci ze západu jsou automaticky lepší volbou. I Polsku lze dnes sehnat vybavení nejlepší kvality, na západu a jihu Evropy se pak nevyhnete značkám, které před kvalitou upřednostňují kvantitu. Záleží vždy čistě na strategii daného konkrétního výrobce.
  • Trendy. Materiály s unikátním designem, které se řídí aktuálními trendy, mohou být výrazně dražší než běžné, standardní varianty. Například mramorová dlažba nebo moderní designové sanitární vybavení pořídíte za vyšší cenu.
  • Kromě samotného vybavení, jako je sprcha či vana, je třeba počítat také s jeho usazením, obezděním a montáží. Samotné materiály k tomu potřebné vás zde ale vyjdou na stovky korun, práce pak na jednotky tisíc.

3. Práce. Zahrnuje nivelaci podlahy, hydroizolace, obložení, instalace, montáže a další úkony, pro něž je nezbytná alespoň základní vstupní úroveň dovedností. Zde platí vcelku jednoduchá rovnice: čím méně péče chcete sami rekonstrukci věnovat, tím více zaplatíte. Máte tři možnosti:

  • Udělám si to sám. Pokud máte šikovné ruce a nevadí vám obětovat pár volných víkendů a záruku, nákladům na práci se úplně vyhnete. Ty přitom obvykle tvoří většinu celkové ceny za rekonstrukci.
  • Najdu si řemeslníka. Náhodně vybraný řemeslník bude cenově dostupnější, renomovaná stavební firma zase větší jistota. Nic se každopádně nevyrovná tomu dát při výběru na doporučení, nebo ještě lépe osobní zkušenost.
  • Půjdu do toho s Koupelnami Syrový. Pokud máte koupelnu nebo její vybavení od nás, můžete využít naší služby realizace. Předáte nám klíče a tím to pro vás končí.

4. Demolice. Pokud je třeba se nejprve zbavit původní koupelny, celkové práce se prodraží asi o 30 000 až 60 000 Kč. Zde se dá ušetřit demolicí svépomocí, komplikací ale může nastat hned několik: odstranění nosné zdi, přerušení elektrického vedení či vodovodního potrubí.

5. Rozšíření. Náklady na zvětšení původní koupelny se pohybují mezi 40 000 a 400 000 Kč. Je třeba počítat s poplatkem pro architekta, statickou studií, novými stěnami, instalatérskými pracemi i přesměrováním elektrického vedení.

6. Dodatečné úpravy. Změna umístění elektroinstalací, přívodů vody a odpadů vás vyjde na 2 000 až 20 000 Kč.

7. Dokončovací práce. Sem počítáme malířské práce, úklidové práce a revizní protokoly. Cena se bude opět výrazně lišit v závislosti na tom, zda si na ně někoho najmete, nebo se do toho pustíte sám. Řádově jde o jednotky tisíc.

8. Rezerva. Murphyho zákony nám říkají, že co se může pokazit, to se také pokazí. My bychom to tak černě neviděli, každopádně počítat pro jistotu s nejhorším možným scénářem je vždy rozumné. Ujistěte se tedy, že vaše celkové finanční možnosti sahají za hranice rozpočtu, který jste si stanovili.

Chci novou koupelnu. Kolik mě to bude stát?

U nás v Koupelnách Syrový máme v nabídce celé koupelny, které se vejdou pod 150 tisíc korun. Za cenu mírně přesahující 250 tisíc korun si už pořídíte špičkový designový interiér, kterého se nebudete moci nabažit. I s realizací přímo od nás vás pak celá akce může vyjít na 250–300 tisíc korun u malé koupelny, s velikostí a nároky na design celková cena roste.

Samozřejmě není nutné kupovat hotovou koupelnu. Jistě máte své vlastní představy a požadavky. Můžete využít naši službu
3D vizualizace. Představíte nám svůj rozpočet a nároky, promluvíme si o možnostech a technických omezeních a společně vytvoříme plán koupelny, která všemu výše zmíněnému perfektně odpovídá. Pokud si plácneme, máte návrh zdarma, pokud nikoli, bude vás stát jen 3 000 Kč.

Neváhejte se tak podívat na naše inspirace, případně i jednotlivé produkty. Určitě najdeme společnou řeč. V takovém případě si můžete nezávazně vyplnit náš kontaktní formulář.

Ať už se ale nakonec rozhodnete jakkoliv, přejeme vám při sestavování rozpočtu koupelny i následné rekonstrukci mnoho sil a štěstí.

Celým procesem nejen plánování, ale také realizace koupelny, vás provede náš seriál Jak na koupelnu: průvodce od A do Z.