Jak na výběr řemeslníka a na co si dát pozor

Vybrali jste si svoji vysněnou koupelnu a nyní je třeba ji zrealizovat. Ačkoli se nadšený kutil může pustit do realizace svépomocí, my doporučujeme se vždy obrátit na zkušeného odborníka. Je to investice, která se vám v budoucnu vrátí. V článku z naší série Jak na koupelnu: průvodce od A do Z se zaměříme na to, jak si správně vybrat a s čím při realizaci počítat.

Co obnáší a kolik obvykle stojí realizace?

Rekonstrukce koupelny s řemeslníkem či stavaři trvá obvykle 1 až 3 týdny podle jejího rozsahu. Alespoň tedy za předpokladu, že jste nepodcenili přípravu.

Vždy jde o sofistikovaný a náročný proces o mnoha krocích (jejich seznam najdete třeba v našem článku o realizaci svépomocí). Najmutí kvalifikovaného odborníka je tak jednoznačně tím nejlepším řešením pro 99 % případů rekonstrukcí.

Pokud vsadíte na jistotu a rozhodnete se pro řemeslníka nebo stavební firmu, cena práce bude tvořit asi 50–70 % celkové ceny rekonstrukce. Pokud už tedy znáte cenu samotné koupelny, můžete si spočítat, kolik bude přibližně stát práce; nejčastěji je to asi dvojnásobek materiálu. Rámcově to obvykle vyjde asi na 100 000–300 000 Kč.

Dalším krokem je pak sehnání řemeslníka a vyžádání konkrétní cenové nabídky. Nabídnutá cena by však neměla být jediným faktorem při výběru; pokud je příliš nízká, může to být varovné znamení stejně tak, jako je-li příliš vysoká.

Najmutí jednoho řemeslníka vám může v některých případech ušetřit náklady oproti stavební firmě. Je ale nutné počítat s tím, že odbornost jednotlivce je omezená. Pokud je třeba najmutí obkladače, elektrikáře, instalatéra, případně dalších řemeslníků, vyplatí se pravděpodobně stavební firma. Ta obvykle nabízí celý balíček.

Kde hledat řemeslníka nebo stavební firmu?

Ideálním řešením je nechat si udělat realizaci přímo od studia, v němž jste si objednali koupelnu. V takovém případě bude mít firma ty správné znalosti pro její realizaci a zároveň i největší motivaci, aby vše proběhlo bez problému. U koupelen od nás službu realizace nabízíme. Své řemeslníky dobře známe, za jejich práci plně ručíme, a to smluvně i svým jménem.

Můžete také vyzkoušet 💡

Předchozí dobrá zkušenost, doporučení od přátel a rodiny, lokální obchody a dodavatelé stavebních materiálů, profesní sdružení a organizace, sociální sítě a online fóra, online databáze a seznamy, internetové vyhledávače, inzeráty a reklama.

Jestliže na někoho máte pozitivní ohlasy, půjde rozhodně o lepší volbu, než pokud jste si řemeslníka vyhledali náhodně. To platí i v případě, kdy je nabídnutá cena o něco vyšší.

Na co si dát při hledání pozor?

Nemáte-li žádné dostupné reference a pouštíte se do hledání řemeslnických služeb poprvé, případně na novém místě, může to být o něco složitější. Finální seznam vám pomohou zúžit některá varovná znamení:

 • Nevěrohodné reference. Podezřelé jsou žádné, špatné, ale i příliš dobré recenze.
 • Nízká transparentnost. Dodavatel by měl být schopen hned na začátku říci finální cenu, časový rámec a případná rizika.
 • Velmi nízká cena. Pokud je cena podezřele nízká, může jít o způsob, jak získat zakázku, aniž by došlo k pochopení rozsahu práce. To se může podepsat na kvalitě provedení.
 • Požadavek na vysokou zálohu. Je běžné, že dodavatelé požadují malou zálohu před zahájením práce, neměla by to ale být celá nebo téměř celá částka za rekonstrukci.
 • Špatná komunikace. Pokud je komunikace ze strany dodavatele nedostatečná už v přípravné fázi, lze to samé očekávat při realizaci samotné.
 • Smlouva. Některé firmy mohou chtít pracovat bez smlouvy nebo s neúplnou smlouvou. To představuje pro vás jako objednatele zásadní riziko.

Ideálním řešením je vybrat si na základě referencí a poskytované záruky několik nejlepších dodavatelů v oblasti, ty následně kontaktovat, dát jim přesný popis realizace a nechat si vypracovat cenovou nabídku. PAMATUJTE, ŽE nejnižší cena neznamená automaticky nejlepší nabídku.

Co musím řemeslníkovi říct, než se pustí do práce?

Aby vám řemeslník či stavební firma mohli dát cenovou nabídku a následně svoji práci odvést dle vašich představ, je třeba jim hned ze začátku sdělit všechny potřebné informace. Tím je myšleno:

 • Rozsah práce. Zda budou muset demontovat a odstraňovat stávající prvky, instalovat nové, měnit rozvody, vkládat tepelnou izolaci, obkládat stěny a podlahu a další. Zaměřte se především na ty prvky, které jsou pro vaši realizaci specifické.
 • Přesné rozměry a plány koupelny, a to včetně umístění nových instalací a zařízení. V této fázi byste již měli mít nakreslený plánek a přesně vědět, co je ve vaší koupelně potřeba udělat.
 • Rozpočet a časový rámec. Pokud máte finanční či časový limit, je třeba ho s dodavatelem hned od začátku řešit. Je pak na něm, zda dokáže na základě požadavků vypracovat nabídku.
 • Materiály, které budou pro realizaci použity. Dodavatel by měl schopen pracovat s těmi, které jste si vybrali, ať už se jedná o velkoformátové obklady nebo třeba černou sanitární keramiku. Pokud dopředu řekne, že to není možné, je lepší zvolit jiného dodavatele.
 • Nakonec jsou to potenciální problémy. Pokud vás napadá jakákoliv neobvyklost (staré potrubí, problémy s plísněmi), sdělte to dodavateli hned.

Je dobré si ujasnit třeba i to, zda bude voda v celém domě. Někdy chce například klient vodu v kuchyni, ale sdělí nám to až v průběhu. Problém může nastat také s napojením elektřiny – my napojujeme automaticky vždy na nejbližší možné místo. Tohle všechno je třeba si říct dopředu.

Matouš Syrovýmajitel firmy Koupelny Syrový

Jaké komplikace mohou nastat a jak je řešit?

Komplikacím se dá zpravidla předejít zvolením spolehlivého dodavatele a otevřenou komunikací. U nás v Koupelnách Syrový stojí za prodloužením doby realizace a nárůstem nákladů nejčastěji změna plánů ze strany klienta. Buďte tak vždy připraveni reagovat na případné dotazy, a pokud máte sami otázky, připomínky nebo pochybnosti, určitě se nebojte je dodavateli sdělit.

V ojedinělých případech se mohou objevit skryté konstrukční závady, jako jsou problémy s plísní, vodou či elektrickým vedením. Vždy je tak dobré mít přichystanou finanční rezervu, o níž jsme psali v našem článku o rozpočtu.

Nejčastější komplikace? Stane se třeba, že nám klient až v průběhu realizace řekne, že chce měnit okna. Ta ale nemá a musí se na ně čekat. Dále různé změny dispozic – klient nejprve řekne, že nechce bidetovou baterku, ale v průběhu si to rozmyslí. Nechce topný žebřík, a pak najednou ano. Obecně zkrátka změny oproti tomu, co si sdělíme ve studiu. V principu není problém zařídit téměř nic, ale při špatné komunikaci to pak stojí peníze navíc.

Matouš Syrovýmajitel firmy Koupelny Syrový

Chcete mít jistotu? Pojďte do toho s námi

Nejlepším řešením je nechat celý proces na jedné firmě. Pokud vám realizaci provádí ten samý dodavatel, od nějž máte kompletní materiál, můžete si být prakticky jistí bezchybně odvedenou prací. Špatnou realizací se firma sama vystavuje riziku budoucího poškození materiálu, a tedy i uplatnění záruky z vaší strany.

S naší službou realizace koupelny na klíč získáte kromě koncepční koupelny a designového zařízení a nábytku také jistotu, že vše proběhne podle plánu. Své řemeslníky dobře známe a ručíme za ně jak smluvně, tak svým jménem. Realizace nám obvykle trvá 7-10 dní.

Vy si tedy jen vyberete a zbytek už je na nás. Po celou dobu procesu budete komunikovat s jedním člověkem. Ten je tu od toho, aby vaše přání a pochybnosti vyřešil k vaší spokojenosti. Pro začátek stačí si s námi domluvit schůzku.

Přejeme vám při realizaci hodně štěstí!

Celým procesem plánování a realizace koupelny vás provede náš seriál Jak na koupelnu: průvodce od A do Z.