Z důvodu dovolené je studio v Kolíně od 4. do 18. června uzavřené. Ze stejného důvodu je pak od 24. do 30. června uzavřené studio v Hradci Králové. Děkujeme za pochopení.

Bezpečnost i pohodlí v koupelně. Přinášíme 10 tipů, co si ohlídat

V koupelně začínáme a končíme svůj den. Při její rekonstrukci je proto třeba dbát na vzhled, ale i na funkčnost, a především bezpečnost. Revizemi novostaveb i hotových nemovitostí se zabývá firma Bytecheck. Její vlastník Pavel Štáf nám v sérii videí na Instagramu ukázal, na co si dát největší pozor. Přečtěte si shrnutí toho nejdůležitějšího.

1. Jak na bezpečnost dětí v koupelně

Na úvod to, co nás všechny zajímá nejvíc – jak efektivně chránit své děti před ohrožením v koupelně? Snadno dojde k pořezání o ostré hrany dlaždic nebo třeba odtokový sprchový žlábek. Pozor je třeba dát také u kamenických rohů. Jakmile je koupelna hotová, jednoduše přejeďte prsty pozorně po všech hranách. Pokud jsou někde ostré, případně obsahují výběžky, je lepší situaci hned řešit.

Nebezpečí představuje také okno přímo nad vanou. Malé dítě může v nestřežený moment vylézt nebo vypadnout. Jestliže se na stavbu koupelny teprve chystáte, umístěte vanu dále od okna. Pokud už se situací nic dělat nejde, postačí tam dát zábradlí.

Do třetice nás pak může zradit topný žebřík. Když je na něm vysoká teplota – někdy to bývá až 80 % – dítě se snadno opaří. Ujistěte se, že se topení nezahřívá více, než je žádoucí.

2. Správné umístění elektroinstalací

Asi nejvíce běžné ohrožení pro děti i dospělé představují nevhodně umístěné zásuvky. I když je zjevné, že zásuvky v místě, kam cáká voda, nejsou dobrý nápad, v domácnostech jde o velmi častý jev. Zásuvka by měla být alespoň 60 cm od sprchového koutu. Pozor je třeba si dát také u vany nebo umyvadla. Jestliže vás rekonstrukce koupelny teprve čeká, dejte na toto dvojnásobný důraz – jistota je jistota. Předejít tím můžete závažnému úrazu.

3. Pozor na plynový kotel!

Ani otrava oxidem uhelnatým unikajícím z plynového kotle není nic neobvyklého. Jak úniku účinně předejít? Nastavte přívod vzduchu tak, aby kotel mohl odvádět spaliny pryč z budovy a nehromadil oxid uhelnatý nahoře v koupelně. Vše musí fungovat bez zásahu člověka, tedy pořád. Jestliže si nejste jisti, vždy je lepší se zeptat odborníka.

4. Kam umístit ventilátor v koupelně

Špatné umístění ventilátoru vás nejspíš na zdraví neohrozí, dokáže ale pořádně zkomplikovat život. Nezáleží tolik na vzdálenosti od zdroje páry, jako spíše na vzdálenosti od zdroje přívodu vzduchu. Umístění ventilátoru přímo nad dveře způsobí, že bude sát jen vzduch z venku – dojde k tzv. zkratu. Vodní pára se naopak bude v místnosti držet.

5. Kde mají být revizní otvory

Často se revizní dvířka a otvory schovávají za podumyvadlové skříňky nebo jiné vybavení, kde je obtížné se k nim dostat. Samotné revizní otvory pak mohou zase překážet třeba ve vyčištění odpadu u vany. Klasické umístění revizního otvoru nad toaletu je v tomto ohledu sázkou na jistotu.

6. Teplé světlo pro lepší spánek

Použití jasného bílého světla pozdě večer nebo v noci má prokazatelně negativní vliv na náš spánek. Obecně tomu lze předejít třeba červenými brýlemi, v koupelně pak LED páskami, které můžeme přepnout na teplé osvětlení. Díky tomu si můžeme před spaním nebo během noci zajít na toaletu, aniž by nás to na několik desítek minut probralo.

7. Špatný přístup do sprchového koutu

Je to zdánlivá maličkost, ale může nám výrazně znepříjemnit každodenní užívání koupelny. Zvyšuje se navíc také šance poranění, třeba kvůli uklouznutí. Tím, že se při rekonstrukcí zamyslíme, kam vchod umístit a kolik místa pro vstup vlastně potřebujeme, si ušetříme spoustu trápení.

8. Teče jen studená voda?

Častým problémem je také příliš dlouhý nátok teplé vody. Pokud každé ráno čekáte dvě minuty, než se budete moct trochu ohřát pod teplou sprchou, možná je na čase kontaktovat odborníka.

9. Kam umístit koupelnové vybavení

Už mnohokrát jsme se setkali s umístěním topného žebříku tak, že do něj mlátila klika od dveří. Tím dochází samozřejmě v průběhu času k poškození. Běžné je také umístění toalety tak, že je blízko dveřím nebo sprchovému koutu, a nelze ji tak správně používat. A do třetice tu máme už jednou zmíněné zásuvky. Dávejte si na tyto věci pozor už ve fázi plánování rekonstrukce koupelny.

10. Rekonstrukce na klíč? Nepodceňte to

Jak už to tak bývá, vše začíná u přípravy. Pokud je dobrý plán, nejspíš bude dobrý i výsledek. Tím, že se ve fázi výběru zaměříte nejen na vzhled, ale i na funkčnost a bezpečnost, se v budoucnu vyhnete problémům navíc. A výdaj za technika, který na začátku provede revizi, se vám mnohonásobně vrátí.

Užitečné je také spolupracovat s koupelnovým studiem už ve fázi bouracích prací. Řemeslníci mohou při bourání připravit prostor tak, aby byl plně vyhovující pro instalaci nové koupelny. U nás v Koupelnách Syrový vám zvládneme koupelnu zařídit od A do Z – připravíme 3D návrh, vybouráme starou koupelnu a kompletně zrealizujeme novou. Tak budete mít jistotu, že se ve svém malém domácím wellness budete skutečně cítit tak, jak jste si při výběru představovali.