Během státních svátků 1. 5. a 8. 5. budou všechny naše pobočky i výdejní sklad uzavřeny. Děkujeme za pochopení.

Nejčastější problémy koupelen a jejich řešení

Naši zákazníci se nás často ptají, jak předcházet komplikacím s koupelnou. Jsme za takové dotazy rádi, protože nám pomáhají jít problémům naproti už ve fázi plánování a během stavby. Přečtěte si odpovědi Matouše Syrového na témata, která naše klienty nejvíc pálí. A pokud nenajdete to vaše, ozvěte se nám!

koupelnove_problemy

Dá se předejít změně barvy a znečištění spár mezi dlažbou a obkladem?

Hodně záleží na použitém druhu spárovaček. Klasicky se spáruje s cementovými – obkladačům se s nimi dobře pracuje, ale mají vysokou nasákavost, takže se špína lehce dostane dovnitř materiálu a odtud už ji nedostanete. Povrch sice vydrhnete, ale spáry stejně časem ztmavnou, a navíc snadno popraskají. My je našim klientům ani neprodáváme.

Rozumnější alternativa je flexibilní cementová spárovačka s přidáním pryskyřice, má menší nasákavost a pokud ji po znečištění brzo utřete, tekutina ani špína se do spár nestihne dostat.

Nejprozíravější řešení jsou epoxidové dvousložkové spárovačky, do kterých se voda ani nečistota prostě nedostanou. Navíc mají několikrát větší pružnost, takže spára nepopraská, ani když novostavba pracuje. Je asi 2–3× nákladnější než předchozí varianta, což na jedné koupelně vyjde zhruba o 3 až 4 tisíce navíc, ale je to investice, kterou později opravdu oceníte.

Naši zákazníci občas narážejí na problém, že s epoxidovou spárovačkou obkladači nechtějí pracovat. Je totiž náročnější na aplikaci, protože je přirozeně lepivá a musí se s ní umět, není to tak snadné jako zamáznout dlaždičky cementem. Přitom se ale využívá všude, kde je potřeba splnit hygienické normy, třeba do bazénů a na jiná veřejná místa. Rádi proto svým klientům doporučíme pracovníky, kteří s moderními technologiemi nemají problém. Bylo by škoda je nevyužívat, když vám při údržbě ušetří obrovské množství práce a koupelna roky vypadá naprosto skvěle.

Dají se kombinovat různé formáty u dlaždic nebo obkladaček?

Ano, trendy k tomu v posledních letech vyloženě směřují. Když si vyberete nápaditý velkoformátový obklad třeba v metalickém vzoru nebo imitaci dřeva a chcete ho doplnit neutrálním odstínem, často se setkávají velikosti 120 × 60 cm a 60 × 60 cm. Stejné možnosti máte, i když chcete zůstat u jediné barvy, nabízíme i série, například u imitace kamene, kde můžete v rámci jednoho interiéru pracovat s obdélníky, čtverci nebo šestiúhelníky.

Stírají se také rozdíly mezi klasickou dlažbou a obkladačkou. Éra klasických kachliček z měkkého keramického střepu s až 20% nasákavostí končí. Výrobci přecházejí na glazovanou slinutou dlažbu – ta se vypaluje při vysoké teplotě (až 1470 °C) a díky tomu má skvělou pevnost, vizuálně nádherný povrch a minimální nasákavost, takže se dá použít jak na stěny, tak i na zem.

Jsou černé baterie náročnější na údržbu?

Ano, jsou náročnější než chrom, to říkám na rovinu. Černé baterie nesnesou přípravky na bázi chloru ani kyseliny, je třeba je pravidelně omývat mýdlovou vodou, a především dobře osušit, protože nánosy vodního kamene můžou barvu poškodit.

My prodáváme baterie, na které je barva nanesená na principu elektrolýzy – mají pak větší odolnost proti poškození a spousta našich klientů i já osobně s nimi máme skvělé zkušenosti. Jen je třeba myslet na pravidelnou údržbu.

Je případná oprava podomítkových baterií náročnější než u nadomítkových?

S podomítkovými bateriemi máme roky praxe a jsou bezproblémové. Pokud tedy instalatér nezabuduje baterii od začátku špatně, že buď vyčuhuje nebo je naopak „utopená“ pod povrchem dlažby, to je pak nutné předělat. Ale do vnitřku baterie se opravář snadno dostane odpojením svrchní destičky. Nejdůležitější je, aby povrch baterie lícoval s obkladem a byly dobře zapojené spoje, kterými teče voda do baterie – tady záleží hlavně na dobré práci instalatéra.

Koupelna je při stavbě domu prubířský kámen, na té se odbornost nekompromisně ukáže. Proto našim klientům doporučujeme řemeslníky, s kterými už máme dobré zkušenosti z minulých realizací. Navíc jsme celou dobu na telefonu pro konzultaci. Při stavbě koupelny neexistují hloupé otázky, rádi doporučíme lepidlo, kotouček, záleží nám na tom, aby naše produkty dostaly tu nejlepší péči.

Jak předejít zanášení žlábku u sprchového koutu?

Se žlábkem nemusíte mít jediný problém, pokud se kvalitně udělá hydroizolace. Já doporučuji celý sprchový kout vyspárovat epoxidovou spárovačkou, aby voda neměla šanci proniknout do kachle.

Pak je samozřejmě důležitá pravidelná údržba. Když žlábek neodtéká, je už pozdě. Žlábek čistíme jednou za 3 dny, maximálně za týden. Pozor především na vlasy, když tam leží dlouho, může od nich začít plesnivět silikon. Když zvednete rošt nebo korýtko, nad průtokovým špuntem uvidíte síťku, tu stačí vytáhnout, očistit a opláchnout, zbytek žlabu otřete houbičkou a máte hotovo.

Jak se počítá, kolik metrů čtverečních obkladů je skutečně potřeba? Kolik padne na prořezy?

V době před příchodem velkých formátů se uváděl nadměrek 10 %, ale u velkých kachlí může být prořez i 30 %. Používáme program, který vám spotřebu přesně spočítá. Je dobré, aby zbyly třeba 2 metry pro případ, že se něco rozbije během stavby nebo užívání koupelny.

Představte si, že investujete do nádherné dlažby a chcete vrátit kachličky třeba za 2 tisíce. Jenže výrobní várky se někdy znatelně liší barvou, roli hraje například teplota výpalu. Když se pak něco rozbije a vy si chcete doobjednat, riskujete, že se prostě netrefíte do stejného odstínu. My samozřejmě děláme všechno proto, abychom pro vás sehnali stejnou šarži (doporučujeme si ji poznamenat!), ale je předvídavé rovnou si nechat rezervu.

Tohle vám v hobbymarketech nepohlídají, může se snadno stát, že nakoupíte 2 odlišné šarže. Sice je můžete vyměnit, ale to už je komplikace, které v Koupelnách Syrový předcházíme.

Co když se při přepravě nebo na stavbě se něco rozbije?

Při dodávce je potřeba si zboží opravdu zkontrolovat a neodkládat to. U moderních slinutých dlažeb se nám to prakticky nestává. U křehkých věcí jako sprchových koutů, zrcadel nebo umyvadel je to možné, tam to ale při převzetí hned vidíte.

Hodně jsme zapracovali na kontrole správnosti zboží, aby vám nepřišlo nic, co jste si neobjednali. Máme trojí kontrolu čtečkami a z deseti chyb týdně před 2 lety jsme maximálně na jedné měsíčně. Opravdu si to hlídáme, náš logistický tým je hodnocený tak, aby nedělal chyby – proto mají obrovskou motivaci a vy zase jistotu, že všechno bude v pořádku.

Máte dotaz, který jsme tu nezodpověděli?

Určitě se nám ozvěte na telefonní číslo 725 058 488 nebo pošlete e-mail na info@koupelny-syrovy.cz