Z důvodu dovolené je od 24. do 30. června uzavřené studio v Hradci Králové. Děkujeme za pochopení.

Od obyčejné koupelny k luxusní oáze. Jak vybrat ty správné obklady

Koupelna je více než jen funkčním prostorem. Je to místo, kde začínáme svůj den, večer si čistíme hlavu a hledáme okamžiky klidu a obnovy. Měla by tak pro nás vizuálně přitažlivá, odrážet náš osobní styl a vkus. A základem koupelny jsou právě obklady a dlažba.

obklady

Při výběru toho pravého obkladu do nové koupelny budeme zvažovat dvě hlediska:

  • Estetické. Je obklad do koupelny svými barvami a stylem příjemný pro oko?
  • Praktické. Je obklad snadný na údržbu? A vydrží specifické vlhkostní podmínky v koupelně?

Za posledních 10 let se výrazně posunul design obkladů i technologie jejich výroby. Pokud se chystáte obměnit koupelnové vybavení, rozhodně stojí za to se zamyslet i nad obklady a dlažbou. Proč?

  • Digitální tisk. Díky moderní technologii digitálního tisku mohou výrobci obkladů vytvářet vzory a designy, které byly dříve téměř nemožné. To zahrnuje fotorealistické imitace materiálů, jako je dřevo, kámen, beton či mramor, s velmi přesným detailním zpracováním a vykreslením kontur. Tyto obklady v sobě kombinují designový vzhled daného materiálu a zcela jednoduchou údržbu keramického obkladu.
  • Větší odolnost. Technologický vývoj přinesl také řádově vyšší odolnost vůči poškození, skvrnám a vodě. Některé obklady jsou dokonce navrženy tak, aby odolávaly bakteriálnímu růstu, díky němuž zůstane vlhké prostředí koupelny sterilní.
  • Tenčí obklady. Byť mají obklady vyšší odolnost, je možné je zároveň vyrábět tenčí. To umožňuje snazší manipulaci a instalaci, a zároveň může rozšířit možnosti použití na místech, kde by tradiční obklad mohl být příliš těžký.
  • Protiskluzové dlažby. Bezpečnost je v mokrém prostředí koupelny klíčová. Nové technologie umožňují výrobu obkladů s antiskluzovými povrchy.

Správně zvolený obklad a dlažba mohou změnit také celkový dojem, kterým na nás koupelna působí, a to za hranicí běžného smyslového vnímání. Především v menších koupelnách v bytech nebo panelácích budeme chtít, aby koupelna působila větší než je. Toho lze jednoduše docílit užitím velkoformátových obkladů.

dlažba

Proč je velkoformátový obklad jedničkou na trhu

Velkoformátové dlažby a obklady jsou v posledních letech zřetelným trendem rostoucím na popularitě. Dá se přitom předpokládat, že na špičce prodejnosti udrží už natrvalo, a to z dobrých důvodů.

Umožňují vytváření hladkých a nepřerušovaných ploch, které koupelně dodávají moderní, elegantní vzhled. Menší množství spár přitom znamená vizuálně čistší plochu a méně míst, kde je místnost vizuálně rozdělená, což zabraňuje jejímu optickému zmenšení. Je zde také méně místa pro usazování špíny a plísní, což následně významně usnadňuje údržbu.

Pokud plánujete novou koupelnu a přemýšlíte “zeleně”, zaujme vás také, že z ekologického hlediska může být výroba velkoformátových obkladů efektivnější, což snižuje odpad a spotřebu surovin.

Ačkoli někteří řemeslníci neradi obkládají velkým formátem, nebo to dokonce odmítají, je ve skutečnosti instalace často snazší než u obkladů menších. Menší množství dlaždic šetří čas i práci. V koupelně od nás vám velký formát rádi položíme, a to se zárukou na práci i materiál.

Imitace přírodních materiálů hrají prim

Z hlediska stylu je v posledních měsících trend očividný: vládne přírodní vzhled. Jednoduché barvy, které vyvolají pocit pohody a bezpečí, teplé odstíny, ladění do béžové a hnědé. Rustikální dlažba se vrací k samotným základům odvětví a přináší jistotu, že koupelna bude působit nadčasovým dojmem i za 10 nebo 15 let.

Příklady obkladů, které tento dojem spolehlivě navodí, jsou rozhodně imitace dřeva a imitace kamene. Dohromady vám v koupelně dodají pocit, že zde vládne klid a mír, tolik potřebný pro regeneraci.

Kdo má raději trochu luxusu, ocení imitace mramoru. Obklady se zlatým žilkováním dodají koupelně lehce dekadentní nádech. Výborně se doplňují se zlatými bateriemi a detaily. Celkově tak bude koupelna působit, jako byste se ocitli na dovolené v luxusním hotelu nebo ve wellness, a to aniž byste do ní museli investovat závratné sumy.

V částečné opozici k tomuto trendu stojí imitace betonu, která pomáhá vytvořit moderní industriální koupelnu. Studený dojem lze umenšit imitací dřeva. Tato kombinace patří nejen na našich studiích v posledních několika letech k těm nejoblíbenějším.

Zákazníci si v našich showroomech oblíbili také koupelnové obklady a dlažby v imitaci mědi. Jedná se o neotřelou volbu, kde metalické odlesky zajišťují, že vás interiér nepřestane bavit ani po letech užívání.

I v koupelnách jsou velmi žádané přírodní materiály jako dřevo nebo kámen. Je však třeba si uvědomit, že jejich údržba může být náročná. Praktičtější alternativou jsou keramické obklady s věrohodnou imitací, které stále umí dodat koupelně originální vzhled.

Barbora Syrovávedoucí pražského studia

Na scénu se vrací barvy

Většina z nás si pamatuje nedávnou minulost, kdy zdi koupelen zdobily jasné pastelové barvy. Tento trend se po letech pomalu dostává zase do popředí. Kromě již zmíněných metalických obkladů nabírají na popularitě i další typy barevného obložení.

Ukázal to i milánský veletrh Salone Del Mobile, kde si kromě barevných obkladů šlo prohlédnout třeba koupelnové skříňky v pastelových barvách.

Spíše než aktuálními trendy je tak leckdy dobré se při výběru obložení koupelny řídit osobním vkusem a preferencemi. Zohlednit je dobré také praktičnost a to, k čemu má koupelna primárně sloužit.

Při výběru obkladu se musíme řídit nejen tím, co se nám zalíbí ve studiu, ale také naším životním stylem a potřebami a kompatibilitou koupelny se zbytkem našeho bydlení.

Barbora Syrovávedoucí pražského studia

Jaký je rozdíl mezi obklady a dlažbou?

Ještě než vám ukážeme konkrétní produktové tipy, které přitahují pozornost našich zákazníků nejvíce, hodí se zde vysvětlit rozdíl mezi obkladem a dlažbou. Obecně panuje představa, že na zeď patří obklad a na podlahu dlažba. My v Koupelnách Syrový prodáváme v posledních měsících ale převážně keramické dlažby, a to i na stěny.

Proč? Dlažba do koupelny je v zásadě to samé, jako obklad, jen je odolnější, aby zvládla každodenní nápor uživatelů koupelny. Ne každý obklad je tedy zároveň dlažbou, ale každá dlažba je automaticky (odolnějším) obkladem.

Věříme, že investice do odolnosti se vyplatí. To určitě ví každý, kdo má doma prasklé či jinak poškozené kachličky.

Nejprodávanější dlažby jara 2024

Pojďme se teď podívat na to, jaké dlažby se u nás momentálně nejvíce prodávají a co za tím stojí.

Noia Beige

Přírodní tóny vyvolají pocit pohody i po tom nejnáročnějším dni. Dlažba s proužky ozvláštní interiér a dodá koupelně možnost dalšího vjemu – hmatu.

Ponte

Velkoformátová dlažba v imitaci mědi tvoří základ pro unikátní koupelnu. Díky netradičnímu zelenému odstínu se neomrzí ani po měsících užívání.

Toledo

Dlaždice v imitaci mramoru vynikají zlatým prokreslením. Díky tomu se budete každý den cítit jako na dovolené v luxusním hotelu.

Medin Seagreen

Design dlažby s tmavě zeleným nádechem upoutá každou návštěvu. Během sprchy nebo koupele navodí příjemnou relaxační atmosféru.

Lucil

Modrý odstín dlažby vytváří hravý kontrast se zbytkem koupelny. Dokáže nabít optimismem, tolik potřebným při ranní a večerní hygieně.

Rates

Bronzová dlažba s dekoracemi v podobě magických paprsků je výrazným prvkem v jinak jednoduché koupelně. Výsledkem je nadčasová elegance.

Madera

Imitace dřeva se skvěle hodí k tmavé dlažbě a vytváří útulný dojem. Díky teplým tónům si budete připadat jako ve wellness.

Caorle

Béžové tóny této koupelny vás zavedou do měst s románskou architekturou. Zajímavým zpestřením je i vzorovaná velkoformátová dlažba.

Obložení se nejlépe vybírá osobně

Dost možná už máte hrubou představu, jak by vaše ideální dlažba v koupelně měla vypadat. Víte zda preferujete teplejší nebo studenější tóny, střídmost nebo extravaganci. Nejlépe si však vyberete osobně. Dlažbu si můžete osahat a zjistit, zda je vám příjemná na dotek. Zároveň ji uvidíte nasvícenou pod různými úhly – často totiž v koupelně vypadá úplně jinak, než jak ji vidíte na internetu.

Rozhodnutí neuspěchejte a nevybírejte naslepo podle obrázku v katalogu nebo na e-shopu. Obklady byste si vždy měli prohlédnout naživo v různém nasvícení, abyste viděli, jak se při dopadu světla chovají a jak na vás budou působit.

Barbora Syrovávedoucí pražského studia

Rádi vás provedeme jedním z našich showroomů, v nichž máme dlažby vystavené přímo ve vzorových koupelnách. Můžete si je vyzkoušet, poradíme vám s čímkoliv budete potřebovat, včetně samotného obložení nebo údržby.

Rovnou můžeme udělat i 3D návrh, v němž uvidíte, jak půjde obložení dohromady s vaší stávající či novou koupelnou. Pokud se pak rozhodnete pro koupi dlažby u nás, rádi se postaráme i o realizaci. Díky tomu bude dohlédnuto na kvalitu všech vykonaných prací a veškerá odpovědnost padá na nás. Vám stačí pouze vybrat si to, co vám nejlépe vyhovuje.