Z důvodu dovolené je studio v Kolíně od 4. do 18. června uzavřené. Ze stejného důvodu je pak od 24. do 30. června uzavřené studio v Hradci Králové. Děkujeme za pochopení.

Luxusní paneláková koupelna? Řekněte umakartu sbohem

Umyvadlům nad vanou už dávno odzvonilo. To, co letělo v 70. letech, je passé. Panelákové koupelny mění svůj vzhled a stávají se z nich moderní součásti bytu. Na co si dát při rekonstrukci a návrhu koupelny pozor? Jak docílit prostorné místnosti při tak malých rozměrech? Přečtěte si naše tipy, jak z koupelny v paneláku vykouzlit harmonické prostředí.

Spojení toalety s koupelnou nemusí fungovat

Získat větší prostor díky spojení WC a koupelny se zdá jako ideální řešení. Jenže má jeden háček. Zbouráním příčky přijdete o možnost umístění dalších skříněk. Variantu spojených místností volte v případě, že máte možnost hnát úložný prostor do výšky.

Stejně tak bychom ponechali oddělené prostory v případě početnější rodiny. Rána budou díky tomu probíhat ve větším klidu a bez bouchání na dveře.

Vana vs. sprchový kout: věčný spor bez jasného vítěze

O tom, zda bude mít vaše koupelna sprchový kout, nebo vanu, často nerozhoduje prostor, ale vy sami. Pokud k relaxu potřebujete vanu, na trhu najdete mnoho velikostí a tvarů. Asymetrická vana poskytne více manipulačního prostoru v koupelně, aniž by ubrala na pohodlnosti.

Sprchový kout je ideálním řešením v malých prostorách. V případě volby sprchového koutu bez vaničky (tzv. walk-in) také ušetříte několik cenných centimetrů. Se čtvercovým tvarem pak přímo lícuje pračka či zvolená skříňka.

Nevíte, pro co se rozhodnout? Zvolte vanu se skleněnou zástěnou. Ale myslete na to, zda máte v koupelně dost místa pro otevírání zástěny.

Rohové umyvadlo není řešení

Spočítali jste si, kolik místa ušetříte tím, že umístíte umyvadlo do rohu? A vyšlo vám, že žádné? Umyvadlo umístěte na stěnu, abyste jej mohli doplnit o skříňky a další úložný prostor.

Při výběru umyvadla myslete na tvar a velikost. Obloukový tvar, který je stále oblíbený, znamená těžší výběr padnoucí skříňky, což vám u hranatého odpadá.

Doporučujeme vybírat rovnou umyvadlo se skříňkou určené do malých koupelen.

Uzavřené skříňky = uklizená koupelna

V jakékoliv malé místnosti se bojuje především s úložným prostorem. I v koupelně můžete využít celou její výšku a vybrat vysoké skříňky, sladěné do designu celé koupelny.

Snažte se do prostoru zakomponovat co nejvíce uzavřených skříněk. Jednak se do nich více schová, jednak bude celá koupelna vypadat uklizená.

Malý tip: Doporučujeme do skříněk vložit úložné boxy a do nich tematicky roztřídit veškeré koupelnové nezbytnosti – hygienické potřeby, čisticí prostředky, ručníky… V případě domácnosti s dítětem nebo početnější rodiny úložné boxy pojmenujte, aby každý věděl, co kam patří.

Udělejte z malé místnosti velkou

Ano, psali jsme, že bourání příčky nemusí být správným řešením. Existují ale i jiné věci, které o velikosti a vzdušnosti místnosti rozhodnou.

Barva – Volte světlé tóny obkladů a dlažeb. Tmavé pak mějte baterie a další doplňky.

Zrcadlo – Větší formát zrcadla ocení jak malá místnost, tak početná rodina. Minimalizují se tak výškové rozdíly členů domácnosti. Odraz světla a světlých barev v zrcadle opticky zvětší celou místnost. Jestliže žádné zrcadlo nebude lahodit vašemu oku, můžete si jej nechat vyrobit na míru.

Osvětlení – Jedno světlo je málo. Pokud budete dělat podhledy, zakomponujte bodová světla. V druhém případě volte více zdrojů světla a nezapomeňte na světlo nad umyvadlem, které ocení každá žena.

Pračka a sušička – Máte možnost dát pračku nebo sušičku do kuchyně? Udělejte to. Ušetříte mnoho místa a koupelna se opticky zvětší. Jestliže pračku musíte v koupelně nechat, sáhněte po úzkém modelu, aby prostor zbytečně nezatížila.

Rekonstrukce svépomocí? Máme pro vás tipy

Pokud se sami pouštíte do rekonstrukce, nezapomeňte celou místnost několikrát přeměřit. I sebemenší číselná nesrovnalost může způsobit velký problém. Pohlídejte si také pravý úhel stěn, aby vám seděly skříňky a nikde vám to „neujíždělo“. A to nejdůležitější – rovnost stěn. V případě velkoformátových obkladů ji oceníte.

Je pro vás z časového hlediska nereálné pustit se do rekonstrukce svépomocí, ale v hloubi duše cítíte, že vaše koupelna „není to pravé ořechové“? Rádi vám s tím pomůžeme. Využijte naše koupelny na klíč a my se o vše postaráme, od návrhu až po samotné předání koupelny.