Z důvodu dovolené je od 24. do 30. června uzavřené studio v Hradci Králové. Děkujeme za pochopení.

Jak se starat o koupelnu? Úklid podle @uklidproklid

S Kateřinou z @uklidproklid jsme navázali partnerství, aby nám ukázala, jak se správně starat o koupelnu, aby vám dělala radost co nejdéle. V článku vám přinášíme shrnutí toho nejdůležitějšího. Každá sekce je doplněná videem s praktickou ukázkou. Pojďte se s námi podívat, jak prodloužit životnost své koupelny.

Jaké prostředky používat pro úklid koupelny

Nezáleží na tom, zda jste zastánci ekologických řešení, nebo to neřešíte. Univerzálně platí, že čím méně chemie použijete, tím šetrněji se k vaší domácnosti zachováte. Kateřina si pro většinu úkonů vystačí s několika základními čistícími prostředky. Těmi jsou bílý ocet, kyselina citronová, jedlá soda, peroxid vodíku a někdy citrón. Na mnoho úkonů pak používá UNI čistič, který si sama vyrábí a můžete ho sehnat na našem eshopu.

Co je bílý ocet? A jak se liší od toho, který si dáváme do jídla? V tomto případě jde o čistě technický ocet určený pro úklid, zcela bez cukru. Hodí se hlavně pro zbavování povrchů vodního kamene.

K čemu se používá jedlá soda? Třeba k vyčištění odpadu v umyvadle, dřezu, ale i k čištění varné desky nebo k praní.

Peroxid vodíku pak najde své uplatnění především při boji s plísněmi.

Co dělat v koupelně každý den

Péče o koupelnu nekončí u generálního úklidu jednou za rok. Naopak spočívá v tom, co v ní děláme každý den. Právě pravidelnost je klíčem k tomu předejít problémům, které mohou koupelnu ohrozit.

Obecné pravidlo? Nenechávat nikde stát vodu. Tak bezpečně zabráníme tvorbě vodního kamene. Co to v praxi znamená?

  • Sprchový kout po použití přetřít stěrkou
  • Umyvadlo vzít po použití hadříkem, po čištění zubů pak ideálně i baterku a zrcadlo
  • Čistit po sobě toaletu
  • Po každém použití sprchy vyvětrat, aby se netvořila plíseň

Díky tomu bude vaše koupelna vždy čistá, což vám přinese i lepší pocit z jejího užívání.

Jak prodloužit životnost koupelny

Jak to udělat, aby nám koupelna dělala radost i za 10 nebo 15 let? Kromě každodenní péče je třeba zařadit na program další úkony a vykonávat je ideálně alespoň jednou za 14 dní. To znamená:

  • Pravidelně čistit odpady a vyjmout z nich všechny nečistot
    • Jak správně vyčistit odpad? Nasypeme do něj jedlou sodu a po chvíli ho prolijeme bílým octem
  • Čistit vanu pomocí UNIčističe a hadříku
  • Mýt sklo ve sprchovém koutě pomocí citrónu a bílého octa
  • Kontrolovat, zda nemáme vodní kámen ve sprchové hlavici

Údržba chromových baterií

Na co si dávat největší pozor u chromových baterií? Především na jejich poškrábání. V ideálním případě je tak čistíme hadříkem z mikrovlákna a uničističem nebo jiným neinvazivním prostředkem. Také pro dlouhou výdrž baterie je nutná pravidelnost – čistíme ji tak alespoň jednou týdně, ideálně ale jednou denně nebo i po každém užití.

Údržba černých baterií

U černých baterek oproti těm chromovým navíc hrozí, že z nich příliš intenzivním čištěním odloupneme lak. Vyhýbáme se tak čištění drsnou stranou houbičky, užití parních čističů, ale i všech agresivních přípravků. Používáme opět ideálně hadřík z mikrovlákna a vystačíme si s vodou a mýdlem.

Pokud vás černé baterky pro svůj design lákají, ale obáváte se údržby, řešením můžou být baterie opatřené PVD technologií. Ty kombinují stylový vzhled černých baterek a triviální údržbu těch chromových.

Jak na plíseň v koupelně

Plíseň. Největší nepřítel každé koupelny. Jak na ni? Nejlépe tak, že vůbec nedopustíme její vznik a rozšíření. To znamená pravidelně v koupelně uklízet, větrat a nenechávat nikde stát vodu.

Když už se plíseň objeví, pošplícháme ji peroxidem vodíku, ten necháme asi půl hodiny působit a pak celý povrch vyčistíme.

Jak na plíseň v silikonu? Pokud už se jí nedokážeme zbavit výše popsaným postupem, je nejlepší silikon odstranit a aplikovat nový. Právě poničený silikon je častým důvodem prosakování vody a v krajním případě i vytopení sousedů.

S udržováním méně vlhkého prostředí nám může pomoci i odvlhčovač vzduchu do koupelny.

Jak odvápnit sprchovou hlavici

Často opomíjeným krokem při údržbě koupelny je odvápnění sprchové hlavice, resp. její zbavení vodního kamene. Ten se v ní kvůli každodennímu používání snadno usadí. Hlavice pak může časem prasknout a musíme kupovat novou.

Abychom tomu předešli, je třeba dát hlavici jednou za čas do kýble či jiné nádoby, v níž si smícháme vodu s bílým octem. Roztok necháme na celou plochu hlavice působit asi 5 minut. Proces opakujeme každé 2-3 měsíce.